Lite historik och lite aktualitet

Tennisen har liksom kasernerna på Galgberget visat prov på konsten att överleva. HGIF har under åren haft olika namn och föreningens ekonomi har inte alltid varit lika stark som idag. I ett styrelseprotokoll från 1933 framgår: ”Beslöts att sporten tennis ej skulle avföras från föreningens program men att föreningen ej iklädde sig ytterliggare utgifter för tennisklubben ej heller för den nya tennisplanen”.

Hursomhelst har tennissektionen allsedan 1964 deltagit i seriespel. Vi har under 2016/17 deltagit med ett veteranlag i Sydsvenska serien för herrar 70. Bilden är från den senaste matchen i Slöingehallen. Vi mötte Karlskrona och förlorade med 0-3.

Lagmöte HGIF – Karlskrona

Posted in Tennis.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *